Dobrý den, milé přítelkyně a přátelé,
při další pravidelné degustaci na Vinném Újezdě 19 si ukážeme vína z vinařství Cave de Cairanne, tedy z oblasti Cairanne Cru. Obec je doložena poprvé 1123 a vinice zde pravděpodobně založil v raném středověku řád Templářů, později řád Špitálníků svatého Jana Jeruzalémského.
Pít budeme několik oblastí – Côtes du Rhône, Côtes du Rhône Villages Sainte Cécile des Vignes, Plan de Dieu, Rasteau, Cairanne a Vacqueyras, jejich moderní styl bio vín i tradiční postupy. Velmi zajímavé bude, že se pokusíme doplnit poznání v tom, jestli je víno z magnumky stejné jako víno z 0,75.
Začneme lehkým bílým Tajemství zvonu a pak ochutnáme nejprve pětici moderních vín, kde začne jedno ze Sainte Cécile des Vignes, dále čtyři biovína odlišení jiným typem etiket – motýla, vlčí mák, cikádu z Cairanne a konečně berušku z Plan de Dieu. Vína vesměs lehčí, veselejší, výrazně ovocitá a velmi pěkně pitelná.
Následovat bude pět tradičně zpracovávaných vzorků, nejprve rezerva Rasteau a pak velká rezerva Cairanne ročník 2020 ve dvou velikostech láhví. Pak jedno Cairanne ze starých vinic a zakončíme oblíbeným Vacqueyras, kde mají také vinice.
Takže se můžete těšit na velice zajímavý zážitek.
Seznam vín k degustaci:
1. Secret de Campane blanc 2021
Víno z 3hektarové vinice na terase Rouzet nad řekou Aigues, svěží a lehké 80 % Grenache blanc, 20 % Clairette.
2. Tout vient a Point 2020
Víno z rovinaté vinice u obce Saint Cécile des Vignes, kde se nedaří Syrahu, klasicky kvašené v betonu po dva a půl týdne.
40% Grenache noir, 30% Carignan, 30% Mourvèdre
3. Métamorphose 2021
Víno z vinic na jih od obce Cairanne, tradičně zpracované s důrazem na zvýraznění chuti Grenache.
Grenache 50 %, Syrah 30 % a Carignan 20 %.
4. Insouciante 2020
Víno z mladších vinic, bobule se otrhají a kvasí dva týdny při 28 stupňů
51 % Grenache, 28 % Carignan a 21 % Syrah
5. Elegante 2022
Ručně sklízené víno z vinice na východ od Cairanne zvolna dva týdny kvašené při kontrole teploty
40-50% Grenache, 20% Syrah, 20% Mourvèdre, 10-20% Carignan
6. Bête a bon Dieu 2021
Ručně sklízené víno z 2,5ha vinice na Plan de Dieu, kvasí 21 dnů v betonu s využitím turbo-pigeage, aby se zdůraznila ovocná chuť.
60% Grenache, 30% Syrah, 10% Carignan
7. Rasteau réserve 2019
Vinice jsou položeny přímo u obce Rasteau, což je jen tři kilometry od Cairanne. Ruční sklizeň, pečlivá probírka už na vinici, 80 % se pečlivě odzrňuje a zpracovává tradiční metodou, 20 % arbonickou macerací s cílem maximální ovocitosti v chuti. 9 dní fermentace v tancích při kontrolované teplotě 30 stupňů. Polovina zraje 9 měsíců v sudech.
60 % Grenache, 25 % Syrah, 15 % Mourvèdre
8. Cairanne grande réserve 0,75 l 2020
Ručně sklízené typické Cairanne s důrazem plnou chuť z jižních svahů přímo u obce. Zlatá medaile z Orange.
50 % Grenache, 40 % Mourvèdre a 10 % Syrah.
9. Cairanne grande réserve 1,5l 2020 stejné víno
10. Les Voconces 2020
Vinice jsou pokryty štěrkem a oblázky na vápencovém podloží přímo u obce a jsou 45 let staré. Ruční sběr vína. Odrůdy se zpracovávají společně, aby se posílila komplexita vína během macerace. Fermentace probíhá za kontrolované teploty do 30 stupňů, velmi pomalu, 6 týdnů. Víno zraje 15 měsíců v betonovém tanku.
90 % Grenache, 10 % Carignanu
11. Vacqueyras 2021
Vinice jsou položeny přímo u obce Vacqueyras na sluncem prohřívaných terasách na svazích oblasti Riss. Před fermentací probíhá macerace za studena (18 stupňů), pak 21 dní kvasí v tancích při kontrolované teplotě 23 – 30 stupňů. Denně se provzdušňuje rmut (rémontage).
70 % Grenache noir, cca 15 % Syrah a 15 % Mourvèdre.
Cena degustace bude 525,-Kč a bude obsahovat kvalitní občerstvení a neperlivou vodu. Rezervaci můžete učinit telefonicky 257 317 410 (po-pá od 17h), 608 256 471, obratem mailem nebo on-line zde níže. Vína si případně můžete po degustaci nakoupit za výjimečné ceny.